"Hiszek édesapám szavában, nagyapám gyöngybetűiben,
nagyanyám meséiben, és édesanyám csókjaiban.
Hiszem, hogy helyem van ebben a világban és hogy
ez a hely itt van, ezeknek a hegyeknek a lábánál, közöttetek.
A Jóisten szeme előtt..."
Götz Mária Ildikó vagyok, Magyarország I. Borkirálynője. 2008. július 26-án, Tarcalon az I. Országos Borkirálynő Fesztiválon lettem a Borkirálynők Királynője.
Mindenkivel szeretném megosztani gondolataimat borról, szőlőről. Szeretnék minél többet tenni a magyar bor hazai és nemzetközi ismertségének növeléséért és sikeréért. Célom, hogy fellendítsem a borturizmust az olyan borvidékeken is, ahol még megvannak a vidék rejtett értékei és hagyományai. Jusson el a magyar bor híre és szeretete minden emberhez.
Szeretettel várok mindenkit a Götz Családi Pincészetben, Hercegkúton.
A Sárospataki Református Kollégium Gimnáziumában ma ismét megrendezték a megyei döntőbe jutásért a szépkiejtési versenyt, ahol tizenhét tanuló mérte össze tudását és tehetségét. Az első fordulóra egy szabadon választott szöveggel készültek a diákok, majd a következő körben a továbbjutóknak egy idegen szöveget kellett felolvasni.
Unokahúgom, Brezóczki Barbara a szakdolgozatomból, a tokaji bor és az egészség kapcsán választott egy részletet, amellyel az első helyezést érte el! Ezúton is gratulálok neki, és további sok sikert kívánok a megyei, majd az országos versenyhez!
A részlet:
A tokaji bor és az egészség
Minden nemzet számára van olyan egyedi dolog, amelyre méltán büszkék lehetnek. Ilyen hungaricum nekünk, magyaroknak a tokaji bor.
A művészek mindig megérzik a fontos dolgokat, Goethe azt írta: „A bor megerősíti az agy eredeti állapotát - a butát még butábbá teszi, de az intelligens még intelligensebb lesz.”.
Borban az igazság – így szól a mondás. A bor végigkísérte az emberiséget a történelme során. Bort ittak már az ókorban, Babilonban, Egyiptomban, a Bibliában is számos említést tettek e nemes ital fogyasztásáról, még az utolsó vacsora asztalán is szerepelt. A hosszú évezredek alatt egyrészt a bor isteni eredetét hangsúlyozták a jótékony és kellemes hatásai miatt, másrészt az ördög ajándékának tekintették a túlzott fogyasztása következtében kialakuló egészség- és sorsrontó veszélyei miatt. A történelem folyamán a bort és a kenyeret mindig az emberiség két alapvető „élelmiszerének” tekintették. Sajátos híre volt Európa szerte a Tokajinak, amiről sokáig azt hitték, aranytartalma van, s ennek köszönheti gyógyító hatását. Fogyasztotta is az európai királyok többsége, XIV. Lajos, XII. Károly, Nagy Péter és Katalin, sőt Ferenc József is minden este lefekvés előtt egy pohárka Tokajival zárta a napot, orvosa tanácsára.
Bort ittak a szerelmesek, vagy éppen a szerelmi csalódások elviseléséhez, bor mellett döntöttek a háborúkról vagy akár a békéről, borral koccintottak, ha nemes alkalom adta a lehetőséget, de fogyott jócskán mindenféle ok nélkül is. Íme néhány híres név is a tokaji gyógyító ereje kapcsán: Thököly Imre gyakran hörpintett a borból, jót tett beteges testalkatának. Orvosai tanácsára I. Pius pápa, sőt súlyos műtéte után V. György angol király is aszúval teli poharat kortyolgatott rendszeresen egészsége mihamarabbi visszanyerése érdekében. De hogy picit a magyar uralkodói család tagjai között is szétnézzünk, vegyük például Mária Terézia királynőt, akinek orvosa minden napra előírt egy pohár tokajit. A királynő annyira bízott a nedű gyógyhatásában, hogy még papagáját is ezzel itatta.
De ne feledjük: a legfontosabb a mértékletesség, hisz a régi bölcsesség szerint is az első pohár az egészségé, a második a jókedvé, a harmadik a gyalázaté.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Eyre (törölt) · http://blog.hu/eyre 2009.11.05. 05:40:36